Temos Žymėti visasAtžymėti visus

Naujienos Spausdinti RSS

Jungtinių Tautų Saugumo Tarybos posėdyje Lietuvos ambasadorius JT reikalavo pripažinti Baltarusijos atsakomybę dėl tarptautinės teisės pažeidimo priverstinai nutupdžius „Ryanair“ lėktuvą Minske 2021 m. gegužę

Sukurta 2022.10.31 / Atnaujinta 2022.10.31 20:10
    Jungtinių Tautų Saugumo Tarybos posėdyje Lietuvos ambasadorius JT reikalavo pripažinti Baltarusijos atsakomybę dėl tarptautinės teisės pažeidimo priverstinai nutupdžius „Ryanair“ lėktuvą Minske 2021 m. gegužę

    Spalio 31 dieną įvyko Jungtinių Tautų Saugumo Tarybos posėdis dėl 2021 metų gegužės 23 dienos tarptautinio incidento Baltarusijai priverstinai nutupdžius „Ryanair“ keleivinį lėktuvą, reiso numeriu FR 4978. Jungtinių Tautų Saugumo Tarybos (JT ST) narių Albanijos bei JAV prašymu, šis klausimas buvo svarstomas pagal JT ST darbotvarkės punktą „Grėsmė tarptautinei taikai ir saugumui“. Tarptautinės civilinės aviacijos Tarybos (ICAO – International Civil Aviation Organization) pirmininkas Salvatore Sciacchitano pristatė šių metų rugsėjo mėnesį patvirtintas ICAO tyrimo išvadas. Šiuo tarptautiniu tyrimu Baltarusijos institucijos pripažintos pažeidusios daugiašales aviacijos saugumą reguliuojančias Monrealio ir Čikagos konvencijas ir taip sukėlusios grėsmę civilinei aviacijai. Taip pat atkreiptas dėmesys į nepilną Baltarusijos įsitraukimą atliekant tyrimą. 

    „Raginame Jungtinių Tautų Saugumo Tarybą pripažinti Baltarusijos atsakomybę už šiuos grubius tarptautinės teisės pažeidimus, sukėlusius grėsmę „Ryanair“ reisu skridusių žmonių gyvybėms. Kompetentingos tarptautinės organizacijos – ICAO – atliktas tyrimas aiškiai nurodo, kad pranešimas apie sprogmenis buvo sąmoningai melagingas ir perduotas įgulai aukšto Baltarusijos pareigūno. Vienintelis šio neteisėto nutupdymo tikslas buvo sulaikyti Baltarusijos opozicijos atstovus Romaną Protasevičių ir Sofiją Sapiegą. Visi su šiuo „Ryanair“ skrydžiu susiję Baltarusijos valdžios padaryti žmogaus teisių pažeidimai turi būti ir JT institucijų, tiriančių žmogaus teisių pažeidimus, tyrimų dalimi. Būtina, kad ši Taryba pareikalautų iš Baltarusijos valdžios institucijų pateikti visą svarbią informaciją, kurios buvo paprašyta, bet kuri nebuvo pateikta tyrėjų grupei“, - pabrėžė Lietuvos nuolatinis atstovas JT ambasadorius Rytis Paulauskas.

    Lietuva ne tik pasveikino ICAO Tarybos išvadas bei šios tarptautinės organizacijos asamblėjos neseniai priimtą rezoliuciją dėl Baltarusijos padaryto Tarptautinės civilinės aviacijos konvencijos pažeidimo, bet ir ICAO Tarybos pirmininko išvadas bei sprendimą faktų nustatymo tyrimo ataskaitą ir su ja susijusius tarybos sprendimus perduoti Jungtinių Tautų Generalinio Sekretoriaus Antonio Guterres tolesniems veiksmams.