Temos Žymėti visasAtžymėti visus

Naujienos Spausdinti RSS

Baltijos šalys Jungtinių Tautų Saugumo Taryboje ragino užtikrinti saugų ukrainietiškų grūdų gabenimą iš Rusijos užgrobtų ir blokuojamų Ukrainos jūros uostų

Sukurta 2022.05.06 / Atnaujinta 2022.05.06 08:01

Gegužės 5 dieną Jungtinių Tautų (JT) Saugumo Tarybos posėdyje, skirtame taikai ir saugumui Ukrainoje, Baltijos šalys akcentavo Rusijos karo prieš Ukrainą pasekmes globaliai maisto saugumo situacijai ir paragino Saugumo Tarybą, JT valstybių bendruomenę bei atsakingas Jungtinių Tautų agentūras užtikrinti saugų ukrainietiškų grūdų gabenimą iš Rusijos užgrobtų ir blokuojamų Ukrainos jūros uostų.

„Ukraina – penktoji pagal dydį kviečių eksportuotoja. Rusijai toliau apšaudant ir bombarduojant Ukrainos teritoriją, Ukrainos žemdirbiai negali užtikrinti sėjos. Rusijai užblokavus šalies jūrų uostus, Ukraina negali išvežti 20 milijonų tonų pernai metų derliaus grūdų. Saugumo Taryba, JT valstybių bendruomenė ir atsakingos JT agentūros privalo išlaikyti nuolatinį spaudimą Rusijai, tam kad atblokuotume Ukrainos uostus ir užtikrintume saugų grūdus gabenančių laivų perplaukimą Ukrainos teritoriniais vandenimis per Juodąją jūrą”, − bendrą Estijos, Latvijos ir Lietuvos pareiškimą pakomentavo Lietuvos nuolatinis atstovas JT ambasadorius Rytis Paulauskas.

Pareiškime padėkota JT Generaliniam Sekretoriui Antonio Guterresui, kuris praėjusią savaitę lankėsi Maskvoje bei Kyive, už pastangas evakuoti civilius gyventojus iš Mariupolio gamyklos, akcentuota būtinybė užtikrinti skubią humanitarinę pagalbą 7,7 mln. perkeltųjų asmenų Ukrainos teritorijoje bei sudaryti saugias sąlygas civilių evakuacijai iš aktyvių karinių veiksmų zonų. Pabrėžta, kad Generalinio Sekretoriaus vizitas į Ukrainą ir Rusiją bei jo humanitarinis kreipimasis lėmė labai praktiškus gyvybes gelbstinčius humanitarinius veiksmus vietoje, tuo pačiu būtina ir toliau dėti visas pastangas sprendžiant Rusijos agresijos sukeltą saugumo ir humanitarinę krizę.

Jungtinės Tautos taip pat paragintos išnaudoti visus turimus mechanizmus siekiant užtikrinti, kad asmenys, tiesiogiai atsakingi už karo nusikaltimus ir nusikaltimus žmoniškumui, žmogaus teisių ir tarptautinės humanitarinės teisės pažeidimus Ukrainos teritorijoje, būtų patraukti atsakomybėn.