Temos Žymėti visasAtžymėti visus

Artimiausi renginiai

Naujienos Spausdinti RSS

Ambasadoje Prahoje prasidėjo Ludvíkui Očenášekui skirtas projektas

Sukurta 2021.11.29 / Atnaujinta 2021.11.29 17:28
   Ambasadoje Prahoje prasidėjo Ludvíkui Očenášekui skirtas projektas
   Ambasadoje Prahoje prasidėjo Ludvíkui Očenášekui skirtas projektas
   Ambasadoje Prahoje prasidėjo Ludvíkui Očenášekui skirtas projektas

   Lapkričio 29 dieną Lietuvos ambasadoje Prahoje prasidėjo tarpdisciplininis projektas, skirtas išradėjui,konstruktoriui, Čekoslovakijos nacionalinio pasipriešinimo dalyviui Ludvíkui Očenášekui. Projektą, skirtą L. Očenášeko 150-osioms gimimo metinėms, iniciavo Lietuvos ambasada Čekioje ir Prahos penktojo rajono savivaldybė.

   Prie projekto prisijungė penkios šios savivaldybės mokyklos ir senjorų organizacijos. Senjorų, pedagogų ir vietos menininkų padedami vaikai lankysis archyvuose ir mokysis dirbti su istoriniais šaltiniais. Taip pat jiems bus organizuojamos kūrybinės dirbtuvės, prie kurių prisidės ir Lietuvos ambasada.

   „Istorinės atminties projektai mus moko nepamiršti svarbių praeities įvykių ir iš jų mokytis. Būdami šio rajono laikinieji gyventojai, džiaugiamės, kad galime prisijungti prie šios gražios iniciatyvos, o tuo pačiu – ir suartinti mūsų tautas“, — ambasados kiemelyje surengtoje ceremonijoje sakė Lietuvos ambasadorius Čekijoje Laimonas Talat-Kelpša.

   Per Pirmąjį pasaulinį karą L. Očenášekas slapta pasijungė prie telegrafo linijos Berlynas-Viena, nuvestos per sklypą, kuriame dabar įsikūrusi Lietuvos ambasada, ir perimtus pranešimus perduodavo pasipriešinimo judėjimo lyderiams. 1919 metais L. Očenášekas buvo apdovanotas Čekoslovakijos revoliucijos medaliu už savo įnašą į valstybės įkūrimą.

   Garsiausi L. Očenášeko išradimai, susiję su aviacijos ir raketų technologijų plėtra – unikalus žvaigždinis rotorinis variklis, panaudotas paties atradėjo sukonstruotame viensparniame lėktuve (1910 metais) ir paraku varoma raketa (1930 metais), bei kiti, kaip oro torpeda (1915), hidrodinaminis karinis laivas, reaktyvinės valtys (1933), begarsis kulkosvaidis (1936).