Temos Žymėti visasAtžymėti visus

Naujienos Spausdinti RSS

Mstislavo Dobužinskio kūryba pristatyta Minske

Sukurta 2018.06.26 / Atnaujinta 2018.06.26 18:48
   Mstislavo Dobužinskio kūryba pristatyta Minske
   Mstislavo Dobužinskio kūryba pristatyta Minske
   Mstislavo Dobužinskio kūryba pristatyta Minske

   2018 m. birželio 25 d. Jankos Kupalos literatūros muziejuje Minske atidaryta dailininko Mstislavo Dobužinskio kūrinių, saugomų Lietuvos teatro, muzikos ir kino muziejuje, paroda, skirta paminėti Lietuvos valstybės atkūrimo 100-mečiui.

   Atidarydamas iš 40-ties originalių eskizų sudarytą parodą, Lietuvos Respublikos ambasadorius Baltarusijoje A. Pulokas pažymėjo, kad M. Dobužinskio asmenybė turėjo didelės įtakos tuometiniam Lietuvos kultūriniam ir visuomeniniam gyvenimui, o jo veiklos nagrinėjant Lietuvos valstybingumo simbolius neįmanoma pervertinti. Pasak Lietuvos teatro, muzikos ir kino muziejaus direktorės Reginos Lopienės, M. Dobužinskis buvo unikali asmenybė, ne tik kartu su Marku Šagalu Vitebske organizavusi dailės institutą bei jam vadovavusi, bet ir viena pirmųjų įvertinusi M. K. Čiurlionio originalumą bei padėjusi jam užmegzti ryšius su Peterburgo dailininkų ir muzikų draugijų nariais.

   Mstislavas Dobužinskis gimė 1875 m. rugpjūčio 15 d. Naugarde. 1895 m. baigė Vilniaus antrąją berniukų gimnaziją, tais pačiais metais įstojo į Peterburgo universiteto teisės fakultetą. 1899–1901 m. Miunchene mokėsi privačiose Antono Ažbé ir Simono Hollósy dailės mokyklose. Peterburge tęsė studijas pas Menų akademijos profesorių Vasilijų Maté. 1902 m. tapo menininkų draugijos „Meno pasaulis“ nariu. 1906–1911 m. dėstė privačioje mecenatės Jelizavetos Zvancevos dailės mokykloje. 1906 m. buvo paskirtas Dekoratyvinio meno kolegijos profesoriumi. 1922-aisiais pradėjo dėstyti Peterburgo dailės akademijoje. 1918–1924 m. dirbo Maskvos ir Peterburgo teatruose.

   1924 m. M. Dobužinskiui buvo suteikta Lietuvos pilietybė. Nuo 1929 m. ilgesniam laikui įsikūręs Kaune, 4-ajame dešimtmetyje dailininkas įsijungė į kultūrinį krašto gyvenimą: 1929–1930 m. vadovavo Kauno meno mokyklos grafikos ir dekoratyvinės tapybos studijoms; 1930–1933 m. Kaune veikė privati M. Dobužinskio studija; rengė personalines kūrybos parodas, dalyvavo keliose lietuvių dailės parodose, dirbo paminklosaugos srityje, kūrė architektūrinius peizažus, iliustravo keletą leidinių, dirbo taikomosios grafikos ir ekslibriso srityje, domėjosi heraldika.

   Vis dėlto reikšmingiausias dailininko kūrybinis palikimas priklauso Lietuvos teatro istorijai – Sankt Peterburge, Maskvoje, Paryžiuje dirbęs M. Dobužinskis buvo vienas ryškiausių ir aktyviausių XX a. pradžioje profesionaliame Lietuvos teatre kūrusių dailininkų. Jis tapo savotišku teatro dailės estetinių principų kelrodžiu, padėjusiu pakeisti požiūrį į scenografiją, jos problemas ir tikslus. Sukūrė scenografiją 38-iems Valstybės teatro pastatymams.

   1938 m. dailininkas išvyko į Londoną, o 1939-aisiais į JAV, kur dirbo įvairiose meno srityse: rengė parodas, kūrė architektūrinius peizažus, dekoravo filmų pastatymus, kūrė scenografiją teatrams. Į Europą M. Dobužinskis grįžo 1947 m. Lankėsi Paryžiuje, Londone, Šveicarijoje, beveik dvejus metus dirbo Milano „La Scala“ ir Neapolio „San Carlo“ teatruose Italijoje. Rašė atsiminimus. Mirė 1957 m. lapkričio 22 d. Niujorke.

   M. Dobužinskio eskizų paroda Jankos Kupalos literatūros muziejuje Minske veiks iki liepos 30 d.

   Naujienlaiškio prenumerata