Temos Žymėti visasAtžymėti visus

Naujienos Spausdinti RSS

Lietuvos žydų genocidui atminti – litvakų muzikos koncertas Minske

Sukurta 2018.09.22 / Atnaujinta 2018.09.22 11:25
   Lietuvos žydų genocidui atminti – litvakų muzikos koncertas Minske
   Lietuvos žydų genocidui atminti – litvakų muzikos koncertas Minske
   Lietuvos žydų genocidui atminti – litvakų muzikos koncertas Minske
   Lietuvos žydų genocidui atminti – litvakų muzikos koncertas Minske

   Rugsėjo 21 dieną Lietuvos Respublikos ambasada Baltarusijoje surengė litvakų muzikos kvarteto „Aerograma“ koncertą, kuris buvo skirtas prisiminti tragiškus Lietuvos žydų genocido įvykius.

   Į renginį susirinkusiems Baltarusijos žydų bendruomenės nariams, vietos kultūros, verslo ir visuomenės atstovams Lietuvos Respublikos ambasadorius Baltarusijoje Andrius Pulokas pažymėjo, kad šiandien Lietuvoje dažnai kalbama apie tragiškus praeities įvykius, nes tik suvokdami praeities klaidas galime drąsiai žvelgti į ateitį. „Jau nuo XIV a. Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino laikų Lietuvoje kūręsi žydai sudarė tvirtą visuomenės pagrindą, kurių indėlis į mūsų šalies istoriją, kultūrą ir mokslą yra akivaizdus ir neginčijamas. Deja, po antrojo pasaulinio karo Lietuva prarado daugiau kaip 95 procentų Lietuvos žydų bendruomenės, tarp kurių buvo daugybė išskirtiniais gabumais pasižymėjusių žmonių. Tai yra didžiulė mūsų visų tragedija, kurios mes niekada neleisime sau pamiršti“, kalbėjo ambasadorius A. Pulokas.

   Minsko koncertų salėje „Verchnij gorod“ surengto koncerto programa, kurią parengė keturi jauni ir gerai žinomi Lietuvos muzikai Dalia Dėdinskaitė (smuikas), Glebas Pyšniakas (violončelė), Robertas Lozinskis (fortepijonas) ir Marius Šinkūnas (vibrafonas), kviestiniams svečiams ir plačiajai visuomenei atvėrė neaprėpiamus Lietuvos žydų muzikinio paveldo klodus. Pasak atlikėjų, „daugiau kaip 600 metų litvakai ženkliai prisidėjo prie Lietuvos ir kaimyninių šalių vystymosi, kol Holokausto tragedija sunaikino ar privertė pasitraukti didžiąją dalį aktyvios jų bendruomenės. Nepaisant to, litvakų palikuonys iki šių dienų pasklidę po visą pasaulį, apie juos ir jų kūrybą nemažai kalbėta ir rašyta, tačiau geriausias būdas muzikai išlikti gyvai yra jos skambėjimas, nuolatinis gyvas atlikimas. Tokiu būdu kūryba pasiekia klausytojų širdis ir protus.“

   Atminimo renginyje pasisakė ir Baltarusijos žydų bendruomenių sąjungos pirmininkas Vladimiras Černickis, pripažinęs, kad Baltarusijoje žydų genocido tema vis dar per mažai kalbama, todėl tokie vieši renginiai yra nepaprastai svarbūs.

   Renginio svečiams taip pat buvo pristatyta ir paroda apie žydų sinagogas Baltarusijoje, kurią parengė Lietuvos ir Baltarusijos studentai, nuo 2008 m. tyrinėje žydų kultūros paveldą abejose šalyse.

   Vilniaus žydų getas buvo likviduotas 1943 m. rugsėjo 23 d. Iš beveik 40 tūkstančių jo kalinių žydų nacių okupaciją pavyko išgyventi vos 2-3 tūkstančių Vilniaus žydų. Nuo 1994 metų Lietuvos Seimo nutarimu šią dieną visoje Lietuvoje pagerbiamas Lietuvos žydų genocido aukų atminimas.

   Naujienlaiškio prenumerata